• Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne...

          • O tym, że pisanki to jedne z ważniejszych elementów Wielkanocy, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jak się okazuje, pięknie zdobione jajka mają nawet w Polsce swoje muzeum! Jedyne Muzeum Pisanki w Polsce, tuż przed świętami, wraz z wychowawczynią Anną Grabowską i opiekunem Mileną Parys odwiedziła klasa III. Trzecioklasiści nasze  podziwiali zebrane ponad 2500 pisanek z różnych zakątków świata. Znajdują się tu ozdobione jaja kurze, gęsie, perlicze oraz bardziej egzotyczne, jak np. jaja strusie, emu, pingwinów czy mew. Są tu również miniaturowe jajeczka afrykańskiej zięby, czy kolibra. Jajka polskie pochodzą z różnych regionów Polski. W muzeum zobaczyliśmy pisanki "pisane" woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem, rdzeniem sitowia i kolorową włóczką.

            Jedną z ciekawostek wystawy jest malowane jajo pingwina, przywiezione w 1972 r. z Antarktydy. Najstarsza pisanka w muzeum ma 150 lat. Każda z pisanek jest oddzielnym dziełem sztuki. W muzeum nie znajdziemy dwóch identycznych.

            W drugiej części wycieczki odbyła się lekcja muzealna i warsztaty pt. „Spotkanie z tradycją - pisanki”. Uczniowie zapoznali  się z historią wykonywania pisanek i ich znaczeniem w kulturze i tradycji. Następnie wszyscy samodzielnie przygotowali swoje pisanki, które mogli zabrać ze sobą.

            Po wyjściu z Muzeum Pisanki uczniowie zwiedzili  pałac. Obejrzeliśmy  także gospodarstwa i wiejskie chaty chłopskie z XVIII i XIX wieku, a także ekspozycje młyńskie. Ostatnim punktem wycieczki  zorganizowanej przez wychowawcę klasy III były maszyny rolnicze.

            Wycieczka sprawiła, że dzieci poczuły zbliżające się święta wielkanocne.

        • ⛓️💪🔥"Breaking Chains"
          • ⛓️💪🔥"Breaking Chains"

          • "Breaking Chains". Zrywamy łańcuchy!!!😉💪🔥We wtorek 26 marca etiudę przygotowaną przez uczennice naszej szkoły na potrzeby projektu "Breaking Chains" mogła podziwiać cała społeczność szkolna. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem. Ich talent i zaangażowanie zaskarbiły serca wszystkich obecnych.

        • "Breaking Chains"⛓️💪🔥
          • "Breaking Chains"⛓️💪🔥

          • ⛓Projekt "Breaking chains" w ramach programu wychowawczo- profilaktycznego 👉🏻⛓Łamanie łańcuchów negatywnych wzorców poprzez rozwijanie pasji i zainteresowań 🫶🏻

            Współpraca 🤝🏻między szkołą a poradnią może być kluczem 🗝do tworzenia innowacyjnych projektów profilaktycznych, które mają na celu wspieranie młodzieży w pokonywaniu trudności i rozwijaniu się jako jednostki 👍🏻. Jednym z takich inicjatyw jest "Breaking chains", którego 2️⃣edycja odbyła się niedawno, przynosząc ze sobą mnóstwo inspiracji i pozytywnych doświadczeń dla uczestników ✊🏻.

            Głównym celem projektu "Breaking chains" jest wsparcie młodych ludzi poprzez pozytywne wzmocnienie ich na drodze realizowania własnych pasji i zainteresowań💡. Poprzez edukację, warsztaty oraz aktywności społeczne, projekt ten stawia sobie za zadanie łamać negatywne wzorce ⛔️i nawyki, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych czy społecznych. Zamiast tego, promuje aktywny tryb życia, zdrowe relacje społeczne i rozwój osobisty 🧠.

            W tym roku odbyła się 2️⃣edycja, której hasło przewodnie przyświecała sztuczna inteligencja 🤖postawiona naprzeciw artystycznej 👩🏻‍🎨🎨🩰🎭działalności człowieka, systemowi wartości, rozwijaniu pasji i zainteresowań 💭. Merytoryczną część programu wypełniły miniwykłady, podczas których omawiano tematy związane z wartościami ❤️, patriotyzmem 🇵🇱, sportem⛹🏻🏀oraz sztuczną inteligencją 🦾. Ks. Marek Żmijewski poruszał kwestie wspólnej drogi do wartości 🛣, płk. Leszek Iwaniec skupiał się na wychowaniu patriotycznym i profilaktycznym☝🏻, zaś dyrektor SP 4, pan Michał Chojnowski, prezentował rolę sportu 🏀w profilaktyce i wychowaniu. Nie zabrakło również głosu absolwentki SP 1, Oliwii Jastrzębskiej, która poruszyła temat malarstwa w kontekście generowania obrazu 🎨🖼.

            Warto również wspomnieć o sondażu na temat sztucznej inteligencji, przeprowadzonym przez Klub Dziennikarski 🎬🎤🎥"Breaking Chains" z najmłodszymi uczniami 👧🏻👦🏼naszej szkoły, oraz audycji profilaktycznej "Czy nauczyciel jest potrzebny", w której udział wzięli psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, pani Iwona Stachowiak, oraz dyrektor SP 4, pan Michał Chojnowski 🎤🎧.

            Sednem spotkania był miniwykład w kreatywnej odsłonie prowadzony przez psychologa poradni, panią Iwonę Stachowiak, na temat "IQ czy AI". Koncept wejścia w dialog z Terminatorem z pewnością zaskoczył i zainspirował uczestników 🎤🤖.

            Jednym z najbardziej emocjonujących punktów programu była etiuda dzieci i młodzieży, prezentujących niekonwencjonalne połączenie hip-hopu 🤸🏻‍♀️i baletu 🩰. Ich talent i zaangażowanie zaskarbiły serca wszystkich obecnych na spotkaniu (czego dowodził występ "na bis")🩷🧡💛.

             

            Podsumowując, projekt "Breaking chains" nie tylko dostarcza młodzieży wsparcia 🤝🏻i inspiracji 💡, ale także integruje lokalne społeczności, szkoły oraz instytucje kulturalne, tworząc sieć wsparcia dla młodzieży i zachęcając ich do korzystania z dostępnych zasobów lokalnych w konstruktywny sposób. Dzięki temu, młodzi ludzie mają szansę rozwijać się jako jednostki, budować swoje umiejętności oraz kształtować pozytywne relacje z otoczeniem 👌🏻. W myśl tej idei powstały szkolne kluby: malarski 🎨, dziennikarski 🎤, fotograficzny 📸, aktorski 🎭, audio-techniczny 🎚.

            Planowane są kolejne edycje projektu oraz cykle audycji 🎙w ramach partnerskiego wsparcia na linii pedagog, psycholog, rodzic 👍🏻

            "Miłość dusz ludzkich" - najważniejsza cecha idealnego nauczyciela według Jana Władysława Dawida, do której odwołał się w swoim przemówieniu pan Jerzy Bauer. To piękne spojrzenie na rolę nauczyciela jako osoby, która nie tylko przekazuje wiedzę, ale także wpływa na rozwój uczniów w duchu miłości i autentyczności. Podnioślejszego komentarza do tegorocznej edycji "Breaking chains" nie mogliśmy sobie wymarzyć 🫶🏻.

            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie nauczycielom, pasjonatom, którzy chcą dzielić się z dziećmi tym, co mają najlepsze 👏🏻👏🏻👏🏻

        • Wiosenny Kiermasz Wypieków Świątecznych
          • Wiosenny Kiermasz Wypieków Świątecznych

          • Zapraszamy uczniów do włączenia się w organizację kiermaszu. Prosimy, aby każda klasa wspomogła akcję w postaci różnych ciast i ciasteczek, babeczek. Wypieki przynosimy 18 marca (poniedziałek) na godzinę 8:00 do pani Moniki Kruk.

        •  Dni Matematyki i Przedmiotów Przyrodniczych 2024
          • Dni Matematyki i Przedmiotów Przyrodniczych 2024

          • Po raz kolejny w naszej szkole będziemy obchodzić Dni Matematyki i Przedmiotów Przyrodniczych. W dniach 11  - 14  marca 2024r. można będzie zapoznać się z ciekawymi faktami z życia znanych odkrywców, wziąć udział konkursach i zabawach rozwijających logiczne myślenie, spostrzegawczość lub zdolność zapamiętywania. Zachęcamy uczniów do sprawdzenia swych sił w:

            - konkursie z programowania                                                                    środa 13.03.2024r. godz.10.40

            - układaniu kostki Rubika na czas                                                       poniedziałek 11.03.2024r. godz.11.30

            - znajomości rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi                                   czwartek 14.03.2024r. godz.10.45

            - konkursie zadaniowym (dwie kat: kl. IV-VI oraz VII –VIII)                      wtorek 12.03.2024r. godz.13.40

            Weźcie udział w proponowanych konkursach i zabawach, a przekonacie się, że wysiłek i rywalizacja dostarczą Wam niezapomnianych wrażeń.

             

            Nauczyciele matematyki

        • Wyłoniliśmy zwycięzców w Konkursie Prozy i Poezji Angielskiej
          • Wyłoniliśmy zwycięzców w Konkursie Prozy i Poezji Angielskiej

          • Kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego  Prozy i Poezji Angielskiej  odbyła się 29 lutego 2024. Celem konkursu jest popularyzacja nauki języka angielskiego oraz rozwijanie zainteresowań uczniów literaturą angielską. Wysłuchano 15 recytacji uczniów z klas IV-VIII.

            I miejsce- Oliwia Osikowicz, kl. VII a🥇

            II miejsce- Aleksandra Kwasiborska, kl. IV b🥈

            Julian Bardyszewski, kl. IV a.

            III miejsce – Anna Gutowska,  kl. IV b🥉

            Aleksandra Zalewska, kl. IV a.

            Wyróżnienie otrzymał Kacper Zęgota, kl. VI a.❤️

            Konkurs prowadziły uczennice klasy VIII: Hanna Bilwin i Natalia Bloch. Obsługa techniczna – Marcin Borowski- Beszta. Podczas obrad jury, widzowie mieli okazję obejrzeć zabawne filmiki pt. ’’Lippy and Messy’’.

        • Mamy 1 miejsce🏆🥇!!!
          • Mamy 1 miejsce🏆🥇!!!

          • Dnia 29 lutego, w Zespole Szkół nr 1 odbył się Turniej Strzelecki "Pamięci Żołnierzy Wyklętych". Nasz uczeń z klasy 8 Marcin Borowski - Beszta zajął 1 miejsce w rozgrywkach indywidualnych. Gratulujemy!!!

        • Szczotka, pasta, kubek ciepła woda...
          • Szczotka, pasta, kubek ciepła woda...

          • W ubiegły piątek tj. 16 lutego klasy 1-3 odwiedziła absolwentka naszej szkoły Ala Kruk, która obecnie jest studentką Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, na wydziale lekarsko-dentystycznym Ala przeprowadziła akcję profilaktyczną o tym, jak dbać o zdrowie jamy ustnej.

          • 105. rocznica powstania Osiemnastki

          • Dnia 15 lutego 2024 roku klasa 6 wybrała się na cmentarz parafialny, by uczcić 105. rocznicę utworzenia 18. Pułku Artylerii Lekkiej. Na miejscu, pod symboliczną mogiłą żołnierzy „Osiemnastki” spotkaliśmy p. Andrzeja Mierzwińskiego, który opowiedział nam w skrócie historię dotyczącą naszego Patrona. Następnie zapaliliśmy światełko pamięci za tych, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny we wrześniu 1939 roku.

            W dalszej części spotkania odwiedziliśmy groby żołnierzy 18. PAL-u, którzy przybyli do Polski z Włoch w 1919 roku. Dowiedzieliśmy się paru ciekawych historii z życia żołnierzy Franciszka Raziuka, Franciszka Naleśniaka i Jakuba Zielonki. Pan Mierzwiński opowiedział też kilka ciekawostek z czasów II wojny światowej.

            Dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć w tym interesującym spotkaniu i poszerzyć swoją wiedzę o Patronie szkoły.

        • Mamy srebro w konkursie plastycznym!!!
          • Mamy srebro w konkursie plastycznym!!!

          • W listopadzie 2023 roku Miasto Ostrów Mazowiecka ogłosiło konkurs plastyczny na plakat promujący ideę miasta „Ostrów Mazowiecka – więcej z życia”. Z tematem konkursu po przeprowadzonych lekcjach plastyki w klasach siódmych zmierzyli się uczniowie naszej szkoły.

            Laureatem konkursu został uczeń klasy VII a,  Marcel Chojnowski zajmując zaszczytne II miejsce.

            Gratulujemy Marcelowi i życzymy dalszych sukcesów.

          • Rekrutacja uczniów do klasy I w roku szkolnym 2024/2025

          • ZAPISY DO KLASY I

            w Szkole Podstawowej nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej

                            

            odbędą się w dniach od 29 stycznia do 23 lutego 2024 r.

            Zapraszamy wszystkie dzieci z obwodu.

             

             Rekrutacja dzieci spoza obwodu szkoły

            odbędzie się w dniach od 26 lutego do 8 marca 2024 r.  

             

            Przy zapisie należy posiadać:

            1. 1 fotografię dziecka,
            2. wypełnione zgłoszenie dziecka do szkoły naszego obwodu (zgłoszenie jest dostępne na stronie szkoły https://rekrutacja-uczniow oraz w sekretariacie),
            3. wypełniony wniosek o przyjęcie do szkoły spoza obwodu wraz z oświadczeniami (wniosek oświadczenia dostępne są na stronie szkoły oraz w sekretariacie).

             

  • Galeria zdjęć

      brak danych