• Dzień dzisiejszy

•       Serdecznie witamy wszystkich czytelników            i zapraszamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej .

Funkcjonowanie biblioteki szkolnej i praca nauczyciela bibliotekarza

Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN1. Szczegółowe instrukcje korzystania ze zbiorów oraz procedury bezpieczeństwa są dostępne  na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.

Celem procedur jest:

1. minimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19,
          2. umożliwienie uczniom dostępu do książek w postaci tradycyjnej, oddanie wypożyczonych pozycji przed okresem kwarantanny woluminów.

Obowiązki czytelników:

1. Do pomieszczenia biblioteki szkolnej mogą wejść tylko uczniowie szkoły.
          2. Należy przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, np. stosować jednorazowe rękawiczki lub płyn dezynfekujący.
          3. W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. audio-guide’y, ekrany dotykowe).
          4. W celu zminimalizowania możliwości zarażenia wirusem w punkcie obsługi czytelnika można wyznaczyć oddzielne strefy komunikacyjne (np. oznakowane linią na podłodze):
            a. dla osoby oddającej książki i/lub oczekującej na wypożyczenie,
            b. dla osoby wypożyczającej (np. w czytelni),
            c. do składowania oddanych książek – przejście dezynfekcji i okresowej kwarantanny (strefa niedostępna dla użytkownika).

W każdej strefie może przebywać jedna osoba. Maksymalnie do biblioteki mogą wejść dwie osoby: jedna wypożyczająca, druga oczekująca (w wyznaczonej strefie). Zabrania się przekraczania ciągów komunikacyjnych. W przypadku większej liczby osób przebywających w bibliotece, powinny one oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5-2 m.
          5. Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz.

Obowiązki bibliotekarzy:

1. Pracownicy bezpośrednio obsługujący użytkowników biblioteki są zobowiązani do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej, dezynfekowania rąk lub zakładania jednorazowych rękawic ochronnych.
          2. Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 2-dniowej kwarantannie (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.).
          3. W czasie przerwy w bezpośredniej obsłudze użytkowników biblioteki pracownicy prowadzą prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem ciągów komunikacyjnych: wietrzą salę, przecierają powierzchnie płaskie.
          4. Po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia – pracownicy dezynfekują środkami zapewnionymi przez szkołę powierzchnie płaskie i sprzęty
            w pomieszczeniu biblioteki i zapleczu.

Biblioteka w naszej szkole składa się z jednego pomieszczenia :  wypożyczalni połączonej z czytelnią . Jest

ważnym centrum informacji szkoły . Korzystają z niej uczniowie i ich rodzice , nauczyciele oraz pracownicy

administracyjni  szkoły . Uczniowie mają wolny dostęp do księgozbioru.

Lektura w pudełku klasa VIA

Dorośli dzieciom

Głośne czytanie w bibliotece szkolnej

Uczniowie klas Ia i Ib na zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej

Magiczna Skrzynka w Bibliotece Szkolnej

Wybieramy książki o jakich marzymy do biblioteki

Spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim

4 grudnia 2017

Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z powieściopisarzem, satyrykiem i dziennikarzem,

autorem książek dla młodzieży.

Wizyta klasy I b w bibliotece szkolnej

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej .

Spotkanie z panią Barbarą Ciwoniuk , autorką książek dla dzieci i młodzieży .