• Wakacje w mieście...

          •           W dniach 4.07.2022r. - 6.07.2022r. nasza szkoła realizowała WAKACJE W MIEŚCIE pod hasłem „Surviavalowy zawrót głowy”.

                 Głównym celem zajęć było konstruktywne spędzanie wolnego czasu, rozwijanie umiejętności twórczego i kreatywnego myślenia, pokonywanie trudności, poznanie swoich mocnych stron. Uczniowie podczas zajęć  uczyli się nawigacji w terenie, wyznaczali kierunki geograficzne, przygotowywali obozowisko (budowali szałasy), zdobywali wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej (budowanie noszy, transportowanie rannego, bandażowanie
            i opatrywanie rannego). Opanowali umiejętność rozpalania ogniska za pomocą krzesiwa, piekli kiełbaski a także samodzielnie przygotowywali grochówkę. Pokonywali liczne przeszkody w parku linowym oraz poznali podstawowe zasady samoobrony dzięki uprzejmości p. Adama Laskowskiego i Maksymiliana Laskowskiego z Akademii Gorila.

                 Intensywne trzy dni wakacji zakończone zostały zabawami sportowymi, terenowym torem przeszkód oraz dyskoteką pod chmurką. Uczestnicy dali z siebie 100%  i mimo zmęczenia uśmiech nie schodził im z twarzy.

                 Do zobaczenia za rok!

          • Program "Poznaj Polskę"-wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

          • W dniach 8-10 czerwca 2022 r. uczniowie klas młodszych mieli możliwość poznania niezwykłego, pełnego tajemnic i legend regionu naszego kraju, jakim są Góry Świętokrzyskie. Wycieczka dofinansowana została w ramach programu MEN „Poznaj Polskę”. Zwiedzanie rozpoczęli od miejscowości Sudół, gdzie mieszczą się Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki Opatowskie, wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z przewodnikiem odbyli 1,5-kilometrowy spacer, podczas którego poznali historię tego miejsca sprzed kilku tysięcy lat, nieodłącznie związaną z wydobyciem krzemienia pasiastego. Najwięcej emocji dostarczyło zwiedzanie wyrobisk i korytarzy kopalni 11 m pod ziemią.

            Następnie uczniowie udali się do miejscowości Święta Katarzyna, pięknie położonej u podnóża najwyższego szczytu – Łysicy. Tam w Muzeum Minerałów i Skamieniałości mogli podziwiać niezwykłe okazy stworzone przez naturę, pochodzące z terenu Polski, jak i najbardziej odległych stron świata. Pierwszy dzień wycieczki dzieci zakończyły relaksującym pobytem na basenie.

            Następny etap wycieczki rozpoczął się od wizyty w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Była to niezwykła przygoda, ponieważ obok tradycyjnych zabawek z XIX i XX w. zwiedzający mogą obejrzeć nowoczesne wystawy interaktywne, a także dotknąć niektórych eksponatów. Kolejnym ciekawym miejscem, do którego wybrali się mali podróżnicy było Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Tam przeszli z przewodnikiem przez cały proces produkcji porcelanowej figurki. Mieli możliwość wejścia do 22-metrowego, oryginalnego pieca, który dawniej służył do wypału porcelany, a obecnie pełni funkcję sali kinowej. Wszyscy z żalem opuszczali to miejsce, ale czekała już kolejna przygoda – wędrówka na Święty Krzyż. Podążając za przewodnikiem Drogą Królewską uczniowie dowiedzieli się, że przed nimi szli tędy królowie Polski, m.in. Władysław Jagiełło i Zygmunt Stary. Po wejściu na szczyt oczywiście cała grupa odwiedziła zabytkowy klasztor, założony przez Bolesława Chrobrego w 1006 r. Jego sercem jest Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

            Trzeci dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli w innym historycznym miejscu – Chęcinach. Zwiedzili dobrze zachowane ruiny Zamku Królewskiego z przełomu XIII i XIV w., kiedyś jedną z najpotężniejszych twierdz w państwie polskim, a następnie podziwiali krajobraz Gór Świętokrzyskich z wieży zamkowej.

            Stamtąd cała grupa udała się autokarem do miejscowości Zagnańsk, gdzie rośnie wspaniały pomnik przyrody i jedno z najstarszych drzew w Polsce – dąb Bartek. Uczniowie z zachwytem patrzyli na to majestatyczne drzewo, które pomimo 650 lat i wielu dramatycznych przeżyć jest dowodem siły i wytrwałości natury.

            Ostatnim punktem na trasie wycieczki był Oblęgorek – miejscowość związana z polskim laureatem Nagrody Nobla, Henrykiem Sienkiewiczem. Tam, w zabytkowym pałacyku mieści się muzeum poświęcone życiu i twórczości pisarza. Podczas zwiedzania uczniowie mogli podziwiać autentyczne wyposażenie kilku pomieszczeń oraz wiele eksponatów, będących niegdyś własnością Sienkiewicza. Na zakończenie dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych „Pocztówka z Oblęgorka”.

            Podczas wycieczki uczniowie poznali ciekawy region naszego kraju, jego kulturę i tradycje, ale także uczyli się przestrzegania zasad i pokonywania trudności. Dla wielu z nich był to pierwszy tak długi, samodzielny wyjazd. Najlepszą pamiątką niech będzie zdobyta wiedza, piękne wspomnienia i miło spędzony czas.

    • Galeria zdjęć

        brak danych