• "Prawa człowieka zaczynają się o praw dziecka"
          • "Prawa człowieka zaczynają się o praw dziecka"

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzony jest corocznie 20 listopada  na pamiątkę uchwalenia w 1989 roku „Konwencji o prawach dziecka”. Na mocy Konwencji dziecko ma niepodważalne prawo do nauki, rozwoju, wypoczynku i czasu wolnego. Klasa III, jak co roku, na lekcjach również poruszyła te ważną tematykę. Oprócz  zabawy, uczniowie mieli możliwość porozmawiania o swoich prawach i obowiązkach.
            Nadrzędne prawa, które przypomnieli sobie trzecioklasiści  w tym dniu to prawo do zabawy, miłości, szacunku oraz zdobywania wiedzy. Uczniowie wysłuchali piosenkę o prawach dziecka pt. "Prawa i obowiązki dzieci", obejrzały prezentację multimedialną, wykonały prace plastyczne oraz wykonały gazetkę klasową o tej tematyce. Na zajęciach tego dnia uczniowie klasy 3 wykazali się dużą wiedzą, współpracą zespołową, tolerancją i rozumieniem różnorodności. Taki dzień jest także okazją do tego, abyśmy My, dorośli nigdy o tym nie zapominali.

        • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia🧸🐻‍❄️
          • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia🧸🐻‍❄️

          • 25 listopada to Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia🐻‍❄️. To właśnie tego dnia przypada rocznica powstania pierwszej pluszowej maskotki w kształcie misia🧸. Z tej okazji  członkowie  Samorządu  Uczniowskiego  pod kierunkiem  pracowników biblioteki  przygotowali  wiele ciekawych  zabaw  dla uczniów klas młodszych. Dzieci mogły posłuchać piosenek📻👨‍🎤 z bajek o misiach, historii o uratowaniu małego niedźwiadka  przez Prezydenta Ameryki,  wygrać kolorowankę, zatańczyć  z  Misiem  oraz  zrobić zdjęcie. Na przerwach można było przyjść do biblioteki, aby poczytać książki o misiach, a chłopcy  opiekujący się radiowęzłem  grali  piosenki  z  „misiowych”  bajek.

        • Pasowanie Pierwszaków...
          • Pasowanie Pierwszaków...

          • Szkolna społeczności ,

            W naszych szeregach witamy uczniowskie osobistości

            Wielka uroczystość, gratka nie byle jaka,

            Odbyło się w czwórce pasowanie na „Pierwszaka”

            Od tej pory szkolna kuźnia ,

            Z przedszkolaka zrobi Ucznia

            Nowy etap wszystkich cieszy ,

            Ślubowanie w blasku fleszy .

            We łzach dumy cała rodzina ,

            A na buziach Pierwszaków radosna mina

            Odświętna przysięga ślubowania ,

            Teleturniej pierwszoklasisty do wygrania …

            Pokaz małej twórczości artystycznej ,

            Gra na Bum Bum Rurkach w wersji akustycznej ,

            Wierszyki piosenki patriotyczne deklaracje ,

            Uroczyście wręczone szkolne legitymacje

            Dyplomy, wyróżnienia i uściski dłoni ,

            Oficjalnie UCZNIAMI nazwani przez Pana Dyrektora zostali właśnie ONI

            Na koniec uroczystości ,

            Nie mogło zabraknąć słodkości

            Od Pedagogów dla wszystkich serdeczne życzenia ,

            Uczniowskich marzeń rychłego spełnienia

            Na dopełnienie wszystkich atrakcji ,

            Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji

        • Pasowanie na Ucznia starszej grupy wiekowej. Klasa IVAB. Wycieczka do Antoniewa
          • Pasowanie na Ucznia starszej grupy wiekowej. Klasa IVAB. Wycieczka do Antoniewa

          •   Dnia 9 listopada uczniowie klasy IV a i IV b zostali poddani obrzędowi „otrzęsin”, po którym uroczyście przyjęto ich do społeczności klas starszych. Imprezę przygotowali i przeprowadzili uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Joanny Borawskiej.

              Chrzest bojowy miał na celu sprawdzenie czy czwartoklasiści są godni zaszczytu przyjęcia w poczet starszej społeczności uczniowskiej. Podczas zabawy przechodzili próby sprawdzające ich sprawność, wiedzę i umiejętności dziennikarskie. Wszystkie zabawy odbywały się w miłym i radosnym nastroju, przy wsparciu wychowawców i pani Wicedyrektor Anny Bloch. Czwartoklasiści stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że zasługują na zaszczytne miano uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej im. 18 Pułku Artylerii w Ostrowi Mazowieckiej. W nagrodę zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i gromkimi brawami.

               Kolejnym punktem dnia była wycieczka do myśliwskiej stodółki w Antoniewie. Tam uczniowie spotkali się z myśliwymi z Wojskowego Koła Łowieckiego „Jenot”, którym przekazali zbiory kasztanów i żołędzi zebranych przez uczniów „Czwórki” w ramach akcji „NAKARM DZIKA”. Myśliwi na czele z prezesem koła, panem Sławomirem Gałązką w podziękowaniu przygotowali koordynującym akcję uczniom ognisko, prelekcję i pogadankę edukacyjną na temat leśnych zwierząt, ich dokarmiania, roli myśliwych w życiu lasu, wpływu człowieka na środowisko przyrodnicze, itp.

              Dzieci dowiedziały się, że myśliwy, to osoba zajmująca się gospodarką łowiecką zgodnie z prawem i etyką łowiecką. Że ich praca nie polega tylko na wykonywaniu polowania, ale również na intensywnych pracach w łowisku, a polowania to tylko część pracy myśliwego. W dobie dzisiejszej cywilizacji konieczne jest regulowanie przez człowieka liczebności danego gatunku. Kiedyś taka regulacja była w pewnym sensie naturalna, dzisiaj jest to niestety niemożliwe. Dlatego koła łowieckie, a w szczególności myśliwi dbają o utrzymanie populacji na odpowiednim poziomie. Zimą myśliwi systematycznie dokarmiają zwierzęta leśne, aby nie powodowały szkód łowieckich na polach uprawnych.

             Uczniowie mieli okazję obejrzeć niektóre trofea myśliwskie, m.in. poroże jelenia, łosia i parostki kozła sarny. Poznały też podstawowe myśliwskie zwyczaje i sygnały zagrane na rogu myśliwskim. Uczestnicy pod czujnym okiem myśliwych mogli postrzelać do celu z wiatrówki i łuku, co sprawiło im dużo frajdy i satysfakcji.

              Dodatkową atrakcją było wspólne pieczenie prawdziwej, myśliwskiej kiełbaski, którą wszyscy bez wyjątku zajadali się ze smakiem. Przez cały ten czas towarzyszył nam pies myśliwski – ogar polski „Wabny”, który beztrosko biegał i bawił się ze wszystkimi.

             Na koniec po krótkim spacerze odwiedziliśmy prywatną hodowlę danieli i muflonów Pana Sławomira Gałązki, wykonaliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie i wróciliśmy autobusem pod szkołę. To był niezwykły dzień, a spotkanie z tak wyjątkowymi ludźmi i ogrom wiedzy, którą usłyszeliśmy na długo zapadnie w naszej pamięci. Dziękujemy!!!!!  DARZ BÓR!!!

             

             

        • Dzień Otwarty Jednostki Wojskowej
          • Dzień Otwarty Jednostki Wojskowej

          • Dzień Otwarty Jednostki Wojskowej 13 listopada uczniowie klas drugich uczestniczyli w Dniu Otwartym Jednostki Wojskowej w Komorowie. Zwiedzanie rozpoczęli od Mauzoleum im. Piotra Wysockiego, w którym umieszczono tablice z nazwiskami poległych w walce absolwentów Szkoły Podchorążych Piechoty. Zatrzymali się również przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, wspominając kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie w Sali Tradycji, zwiedzając kolejne ekspozycje, uczestnicy wysłuchali opowieści przewodnika o historii jednostek wojskowych stacjonujących na przestrzeni lat w Komorowie. W Ośrodku Sportu dzieci obejrzały wystawę współczesnej broni. Przy okazji żołnierze w przystępny sposób wyjaśnili jej działanie. Na hali każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu do celu. Kolejną atrakcją był pojazd wojskowy i wóz strażacki wraz z wyposażeniem. Uczniowie zakończyli wycieczkę spacerem w Alei Pomników. Dziękujemy kierownictwu oraz wszystkim pracownikom 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, że poznaliśmy lepiej to niezwykłe miejsce, tak mocno związane z historią naszej szkoły i regionu.

        • Mój Bohater
          • Mój Bohater

          • Kilka dni przed ważnym dla każdego Polaka świętem trzecioklasiści z naszej CZWÓRKI pojechali zwiedzić Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, mieszczące się w rodzinnym domu żony Witolda Pileckiego, Marii Ostrowskiej przy ulicy Warszawskiej 4. Nie ma w granicach naszego kraju miejsca bardziej związanego z postacią Rotmistrza niż miejsce wyznaczone na to muzeum. Ten narodowy bohater pokazany został nam jako harcerz, mąż, ojciec, żołnierz, więzień, człowiek żyjący według szlachetnych wartości, w które wierzył i za które zginął. Klasa III uczestniczyła  również w warsztatach „Jaki znak Twój? Orzeł biały!”. Uczniowie przypomnieli sobie symbole narodowe, historię orła białego i flagi narodowej, układaliśmy mega puzzle, poznaliśmy wszystkie historyczne stolice Polski, a także mieliśmy okazję pochwalić się swoją znajomością tekstu hymnu państwowego podczas wspólnego śpiewania. Otwarcie muzeum odbyło się  rok temu, 2 listopada 2022 r. W wydarzeniu wziął udział prezydent Andrzej Duda. Jest to pierwsze  tego typu muzeum w Polsce, więc warto je odwiedzić.

        • Zapraszamy do udziału w konkursie!!!
          • Zapraszamy do udziału w konkursie!!!

          • Miasto Ostrów Mazowiecka zaprasza uczniów szkół podstawowych (klas IV-VIII) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału konkursie na plakat lub film promujący ideę miasta: „Ostrów Mazowiecka - więcej z życia”. Każdy z uczestników ma prawo do własnej interpretacji hasła konkursu.

            Konkurs oceniany będzie w dwóch kategoriach: plakat i film.

            Technika wykonania plakatu – dowolna, praca indywidualna, format A3 w poziomie.

            Technika wykonania filmu – dowolna, praca indywidualna lub w zespole (do 3 osób), format pliku mp4.

            Termin nadesłania prac: 15 grudzień 2023 r.

            W konkursie przewidziano atrakcyjne nagrody oraz wyróżnienia.

            Zapraszamy!  

            Regulamin_konkursu_Ostrow_Mazowiecka_-_wiecej_z_zycia.pdf

             

             

             

          • Góra Grosza 2023/2024

          • W naszej szkole od 20 listopada rusza akcja ,,Góra Grosza”. Celem XXIV edycji ,,Góry Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji!

        • Narodowe Święto Niepodległości
          • Narodowe Święto Niepodległości

          • W piątkowe przedpołudnie 10 listopada, w ramach obchodów 105. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć montaż słowno-muzyczny. Oprócz narracji opowiadającej o rozbiorach Polski, powstaniach narodowych i dążeniach do odzyskania niepodległości, mogliśmy wysłuchać kilku wierszy patriotycznych. Dodatkowo mogliśmy zobaczyć  personifikację Polski, na którą napadają zaborcy. W przedstawieniu wystąpili uczniowie z klasy V, którzy uczęszczają na warsztaty teatralne oraz uczennica z klasy VII B. Całość została uzupełniona występem chóru, który przepięknie wykonał pieśni: ,,My, Pierwsza Brygada” oraz ,,Niepokorna, niepodległa”. Na koniec spotkania, cała społeczność szkolna wykonała hymn narodowy.

        • Konkurs "Eko-kreatywni".
          • Konkurs "Eko-kreatywni".

          • W ramach projektu Wojewody Mazowieckiego „Czyste Mazowieckie” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie został ogłoszony konkurs „Eko-kreatywni”. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu przez uczniów klas 4-6 modelu ekologicznej zabawki zbudowanej z odpadów, m.in. butelek, opakowań, puszek i kartonów. Każdy z uczestników ma prawo zgłosić do konkursu jedną pracę konkursową, którą należy dostarczyć do 30 listopada br. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 6 grudnia br. Prace konkursowe prezentowane będą na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a trzy najlepsze, zostaną nagrodzone w ramach realizacji projektu Wojewody Mazowieckiego „Czyste Mazowieckie”. Informacje o konkursie oraz regulamin, dostępne są na stronie internetowej:

            https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/konkurs-eko-kreatywni-w-ramach-projektu-czyste-mazowieckie

        • 🤍❤️105 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości
          • 🤍❤️105 rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

          • 🇵🇱 W listopadowe popołudnie klasy 2b i 3 zaopatrzone w biało-czerwone chorągiewki wyruszyły na spacer patriotyczny pod pomnik Józefa Piłsudskiego w Komorowie. Na miejscu podczas krótkiego apelu przypomnieliśmy sobie historię powstania państwa polskiego i historię Święta Niepodległości Polski. Pod pomnikiem recytowaliśmy wiersze a także śpiewaliśmy piosenki patriotyczne. Na koniec zapaliliśmy znicz i z dumą i powagą odśpiewaliśmy hymn Polski. W ten sposób uczniowie chcieli zademonstrować swoją przynależność, szacunek i miłość do ukochanej Ojczyzny. 🤍❤️Mamy nadzieję, że wydarzenie to zostanie na długo w sercach naszych małych uczniów.

        • Przygody butelki Petulki
          • Przygody butelki Petulki

          • Uczniowie klasy 3 pod opieką pań  Anny Grabowskiej i Mileny Parys odwiedzili  nowoczesną firmę  ALPLA w Ostrowi Mazowieckiej. Głównym przedmiotem produkcji w przedsiębiorstwie ALPLA są różnego rodzaju opakowania z tzw. PET, który jest tworzywem sztucznym należącym do termoplastycznych poliestrów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej. Po zapoznaniu nas z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa otrzymaliśmy ubrania, gdyż na obszarze produkcji zakładu są przestrzegane specjalne wymogi sanitarne. Następnie przeszliśmy po hali produkcyjnej aby obejrzeć etapy produkcji butelki. Obejrzeliśmy preformę, widzieliśmy pakowanie i miejsce kontroli jakości produktu. Po zwiedzeniu hali produkcyjnej przeszliśmy do sali konferencyjnej, gdzie obejrzeliśmy  film ,,Drugie życie   butelki Petulki”. Z tego filmu trzecioklasiści  dowiedzieli się się jaką drogę przechodzi butelka od produkcji do recyklingu. Później wybraliśmy sobie nakrętki i butelki  aby odszukać  na nich znaczek ALPLA. Wzięliśmy udział w warsztatach  ozdabiania  butelki przygotowanymi materiałami (brokaty, oczka, markery itp.). Dużo  dowiedzieliśmy się na temat recyklingu, dzięki któremu przetwarza się przetworzone tworzywa sztuczne w nowe, wysokiej jakości opakowania. Na koniec zrobiliśmy sobie  pamiątkowe zdjęcie. Wszyscy uczniowie otrzymali stworzone przez siebie dzieło, jak również firmowe gadżety.

            Dziękujemy zarządzającym ALPLA za umożliwienie zwiedzania zakładu.

    • Galeria zdjęć

        brak danych